Arduino to doskonały mikrokomputer, który można łatwo zaprogramować do wykonywania niemalże dowolnych operacji. Dzięki temu z jego pomocą możliwe jest wykonywanie rozmaitych i ciekawych projektów. Jednym z nich może być układ do automatycznego podlewania roślin. By móc go wykonać warto wykorzystać w tym celu czujnik wilgotności. W jaki sposób sprawić, by działał on z naszym mikrokomputerem? Sprawdźmy to.
Sposób podłączenia czujnika
Zacznijmy od tego jakiego rodzaju czujnik właściwie potrzebujemy. W handlu znajdziemy kilka rodzajów, które mogą – oprócz wilgotności oczywiście – mierzyć także temperaturę, a nawet ciśnienie. W przypadku prostego układu do podlewania roślin, który sprawdzi się np. gdy będziemy poza domem, wystarczy nam użycie najprostszego w budowie czujnika wilgotności. Ważne by był on wykonany z materiału odpornego na korozję, bo dzięki temu nie będzie kłopotów z fałszywymi odczytami bądź niedziałającym układem po jakimś czasie. Tak więc wykonujemy podłączenie: Zazwyczaj prosty czujnik wilgotności posiada tylko dwa kabelki, które wpinamy bezpośrednio do portów analogowych Arduino. Następnie musimy zaprogramować urządzenie tak, by mierzyło na odpowiednich złączach wilgotność. Można to wykonać za pomocą prostych skryptów dostępnych w sieci, lub napisać w tym celu własny.
Uruchomienie urządzenia wykonawczego
Gdy mamy już przygotowany obwód z czujnikiem wilgotności, pozostaje tylko zbudowanie i przystosowanie do pracy sprzętu wykonawczego. Konkretnie będzie to urządzenie, które podleje roślinę w momencie gdy wilgotność w doniczce spadnie poniżej określonego poziomu. Wystarczy wykorzystać pompkę na napięcie 5 V lub 12 V i podłączyć ją albo bezpośrednio pod wyjście Arduino, albo najlepiej przez przekaźnik. Wtedy, nawet gdyby doszło do jakiegoś zwarcia, mikrokomputer nie zostanie uszkodzony. Pozostaje już tylko napisanie odpowiedniego programu, lub znów – skorzystanie z jednego z gotowych rozwiązań, które bez problemu można znaleźć w Internecie. Warto dostosować wartości eksperymentalnie w taki sposób, by wszystko działało tak jak chcemy. Zasilanie może być z sieci energetycznej przez zasilacz lub lepiej – z baterii. Arduino pobiera bardzo niewielki prąd, stąd układ taki będzie działał przez długie miesiące.
Jak widać, czujnik wilgotności do wykorzystania razem z Arduino pozwala na zbudowanie przeróżnych układów. Dzięki nim możemy np. automatycznie podlewać rośliny w domu, gdy wyjedziemy na jakiś czas, lub po prostu nie chcemy o tym zapomnieć. Podłączenie jest na tyle proste, że wcale nie musimy być zawodowym elektronikiem, by ze wszystkim poradzić sobie śpiewająco.