blogbook.pl

Strona o motoryzacji, lifestylu i aranżacji

karma dietetyczna
Lifestyle

Otyłość u psa – dlaczego jest groźna? Zapobieganie i leczenie

Wśród zwierząt domowych, na przodującej pozycji bez wątpienia utrzymuje się pies. O posiadaniu tego wiernego przyjaciela, marzy prawie każdy, a w szczególności dzieci i osoby starsze. Opieka nad psem bywa jednak trudna i zawsze powinna być poprzedzona zdobyciem odpowiedniej wiedzy, dzięki której zwierzę będzie po prostu szczęśliwe. Do najczęstszych błędów zalicza się między innymi coraz częstsze uczłowieczanie pupila, a co za tym idzie – nie pozwalanie mu na zaspokajanie podstawowych potrzeb, takich jak eksploracja terenu czy węszenie, a także nieodpowiednia dieta, składająca się z tego samego, co jedzą ludzie. Czasami opiekun nie zdaje sobie sprawy z tego, że pies jest zwierzęciem i jego zapotrzebowanie pokarmowe jest zupełnie inne. Często czworonóg bywa przez to przekarmiony i wtedy jedyną opcją staje się karma dietetyczna dla psa

Z czym wiąże się otyłość i jak jej uniknąć?

Nadwaga u psa bywa bardzo groźna i powoduje wiele chorób, takich jak cukrzyca, problemy z układem krążenia i stawami, a w ciężkich przypadkach nawet śmierć. Trzeba pamiętać o tym, że najważniejszy jest ruch. Jeśli tylko zwierzę ma na to siły, powinno codziennie odbywać przynajmniej jeden, dłuższy spacer, który nie polega wyłącznie na załatwieniu potrzeb fizjologicznych. Zdarza się jednak, że pies, którego adoptujemy już ma nadwagę. Wtedy należy zaopatrzyć się w dietetyczną karmę dla psa i stopniowo zwiększać ruch zwierzęcia. Ważne jest, aby go nie przeciążyć, gdyż pies z nadwagą ma do uniesienia bardzo dużo kilogramów; stawy mogą więc bardzo szybko odmówić posłuszeństwa. Najlepszą opcją jest skontaktowanie się z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem, który poprowadzi nas przez proces odchudzania psa, a także podpowie, jaka karma dietetyczna dla psa będzie odpowiednia. Każdy opiekun powinien zdawać sobie sprawę z tego, że nawet jeśli zwierzę ma dobrą wagę, nie powinno dostawać resztek ze stołu, gdyż może to w bardzo krótkim czasie doprowadzić do otyłości, albo spowodować chorobę, związaną z przyjęciem za dużej ilości przypraw. 

O czym jeszcze warto pamiętać w procesie odchudzania?

„Otyłość” brzmi groźnie, jednak warto pamiętać, że nie można gwałtownie zmniejszyć ilości pokarmu, jakie spożywa zwierzę. Na opakowaniu karmy dietetycznej dla psa znajdują się zazwyczaj zalecenia żywieniowe, jednak i tak najlepszą opcją będzie odwiedzenie weterynarza. To on w najdokładniejszy sposób oceni stan naszego zwierzęcia i dopasuje do niego racje żywnościowe. Pies z nadwagą musi się ruszać, jednak nie można z tym przesadzać. Wysiłki fizyczne powinny się więc ograniczać do spokojnych spacerów, których czas powinien być regularnie, lecz stopniowo wydłużany. Zachowanie wysiłku fizycznego oraz karma dietetyczna dla psa powinny wystarczyć, aby zwierzę wróciło do pełni sił.