Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Środki transportu

17 listopada 2019

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że w dzisiejszym świecie posiadanie samochodu jest w zasadzie niezbędne. Oczywiście wielu ludzi nie posiada swojego auta. Niektórzy przymusowo, a niektórzy z własnej woli. Jest również zaskakująco dużo przeciwników przemysłu samochodowego, którzy są zadeklarowanymi użytkownikami komunikacji publicznej.

Czy dzisiaj można żyć bez samochodu?


Oczywiście wielu z nas podróżuje za pomocą samolotu. Rzeczywiście takie podróże są przede wszystkim szybkie i efektywne. Za pomocą samolotu możemy w ciągu godziny przemieścić się nawet o tysiąc kilometrów. Jest to również rozwiązanie bardziej ekologiczne ponieważ za jednym razem z tego środka korzysta nawet kilkaset osób. Jeśli więc zależy nam na szybkości i ekologii to korzystajmy z komunikacji lotniczej. Niestety problemem jest mała dostępność lotnisk. Jeżeli mieszkamy z dala od dużego miasta to musimy liczyć się z dodatkowym czasem poświęconym na dotarcie do najbliższego portu lotniczego.

A co z koleją?

Nieco inaczej sytuacja wygląda z komunikacją kolejową. Tutaj dostępność stacji jest dużo większa. Dworzec czy przystanek kolejowy znajduje się niemalże w każdej miejscowości, a siatka połączeń jest bardzo dobrze rozbudowana. Można z łatwością dotrzeć do każdego zakątka kraju czy Europy. Nie ukrywajmy jednak, że taka podróż będzie dużo wolniejsza niż lot samolotem. Nierzadko na wycieczkę trzeba poświęcić cały dzień lub noc. Szczególnie dokuczliwe wydają się być koniecznie przesiadki. Oczekiwanie na kolejne połączenie może wynieść nawet kilka godzin. Do niedawna wiele do życzenia pozostawiał stan taboru kolejowego, ale w ostatnich latach sytuacja w tym aspekcie w dużym stopniu poprawiła się i dzisiaj możemy korzystać z nowoczesnych wagonów.


Najlepszym kompromisem pomiędzy wygodą i szybkością wciąż wydaje się samochód osobowy. Niektórym ludziom wydaje się, że utrzymanie samochodu kosztuje bardzo dużo pieniędzy. To nie do końca prawda. Faktycznie w samochodach takich jak Audi S8 spalanie wynosi nawet kilkadziesiąt litrów paliwa na sto kilometrów, co powoduje gigantyczne koszty. Ale na przykład małe kompaktowe samochody spalają tylko kilka litrów benzyny na sto kilometrów. Niektóre z nich mają fabryczną instalację gazu LPG, co jeszcze bardziej obniża koszty. Wtedy okazuje się, że nasza podróż może kosztować jedynie kilkanaście złotych. Utrzymanie samochodu to oczywiście również konieczne przeglądy czy też naprawa pojawiających się usterek. Tutaj również naprawa mniejszego samochodu kosztuje odpowiednio mniej.

Redakcja blogbook.pl

Nasza redakcja składa się ze specjalistów z różnych dziedzin życia. Doradzamy w wielu kwestiach: od motoryzacji, przez aranżację wnętrz i modę, aż po codzienne życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

komunikacja w związku
Wynajem powierzchni magazynowej czy budowa
Odpowiednia znajomość instalacji ma kluczowe znaczenie

Jesteś zainteresowany reklamą?