blogbook.pl

Strona o motoryzacji, lifestylu i aranżacji

opiekunka
Lifestyle

Co warto wiedzieć na temat pracy opiekunki w Niemczech

Na temat opiekunki osób starszych pojawiło się sporo mitów, które nadal są powielane. Na przestrzeni ostatnich lat świadczenie usług takich jak opieka seniora uległo wielu zmianom. Dawno minęły czasy, kiedy nie można było liczyć na otrzymanie umowy o pracę, ubezpieczenia czy zakwaterowania. Obecnie na rynku działa wiele agencji pracy, które zapewniają legalne zatrudnienie i liczne korzyści dla osób, które z nimi współpracują. Polska opiekunka w Niemczech jest bardzo cenionym pracownikiem, który otrzymuje adekwatne wynagrodzenie za świadczone usługi.

Opiekunka osób starszych Niemcy – zapoznaj się z faktami, nie mitami

W Niemczech opiekunka dla osoby starszej jest zawsze potrzebna, dzięki czemu nie ma problemów ze znalezieniem dobrze płatnej posady. Jako że Niemcy sąsiadują z Polską, nie ma problemu z dojazdem, można też regularnie odwiedzać swoich bliskich, co jest niezwykle ważne dla każdego emigranta. Wspólny rynek europejski zapewnia swobodny przepływ pracowników, a opieka osób starszych w Niemczech jest bardziej dochodowym zajęciem, niż świadczenie tego typu usług w Polsce. Warto od razu podkreślić, że opiekę nad seniorami mogą sprawować nie tylko kobiety, ale też mężczyźni. Są oni chętnie zatrudniani do opieki nad pacjentami tej samej płci, mającymi problemy z poruszaniem się, wymagającymi fizycznej pomocy. Filigranowa kobieta może nie poradzić sobie z podnoszeniem i przenoszeniem masywnego seniora. Agencje pracy doskonale o tym wiedzą i weryfikują kandydatów, dobierając dla nich adekwatne stanowisko pracy.

opiekunka osób starszych

Często powielanym mitem na temat opiekunek osób starszych jest to, że mają być one na każde ich zawołanie, spełniać wygórowane oczekiwania. Nie ma to niczego wspólnego z prawdą, a utożsamianie opieki z usługiwaniem jest bardzo krzywdzące dla osób pracujących w tym zawodzie. Opiekunka nie ma w niczym wyręczać seniora ani spełniać jego zachcianek, ale służyć pomocą, zachęcać do samodzielności, bycia aktywnym. Pełni ona rolę towarzyszki, osoby wspierającej, która wysłucha i okaże zrozumienie. Podstawowe czynności dotyczą kwestii higieny, karmienia, dbania o porządek. Czasem rodzina wymaga też robienia zakupów, załatwiania drobnych spraw, gotowania i sprzątania. Wszystko ma jednak ścisły związek z seniorem, a nie pełnieniem funkcji gospodyni domowej czy pielęgniarki. Zakres obowiązków opiekunki może być różny, ale zawsze są one ustalane odgórnie z pracownikiem i zapisywane w umowie.

Opieka Niemcy nad osobami starszymi – to również warto wiedzieć

Pierwsze dni pracy opiekunki w Niemczech polegają na uczeniu się nowych obowiązków, nawiązywaniu relacji z podopiecznym. Trzeba zaaklimatyzować się w nowym miejscu i nauczyć zachowań seniora. Każdy jest przecież inny, ma swoje indywidualne potrzeby, preferencje i przyzwyczajenia. Nie jest prawdą, że opiekunki nad osobami starszymi w Niemczech są wyłącznie kobietami dojrzałymi, bo na podjęcie tego rodzaju pracy decydują się coraz młodsze osoby, w tym panie poniżej trzydziestego roku życia. Często nie jest to tylko sezonowe zajęcie, opiekunki decydują się na przedłużenie pobytu i traktują swoją pracę jako stałe źródło dochodu. Mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie, legalne i stabilne zatrudnienie, dobre warunki pracy. Nie trzeba mieć wyższego wykształcenia ani perfekcyjnie posługiwać się językiem niemieckim, aby móc opiekować się seniorami w Niemczech. Często wystarczający będzie stopień komunikatywny, przyjazne usposobienie i doświadczenie w opiece nad osobami starszymi.