Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Faktoring na problemy z inflacją

19 marca 2023 Faktoring


Faktoring to usługa, której popularność wynika z korzyści uzyskiwanych przez przedsiębiorcę. Co należy wśród nich wymienić? Jak faktoring rozwiązuje problem rosnącej inflacji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest faktoring?

Faktoring, a konkretnie faktoring wierzytelnościowy, ponieważ tak brzmi jego pełna nazwa to usługa dedykowana dla przedsiębiorców, którzy wystawiają swoim kontrahentom faktury z odroczonym terminem płatności. Pozwala bowiem w ciągu kilku godzin odzyskać środki z faktur, a następnie przeznaczyć je na dowolny cel. W praktyce usługa polega na tym, że przedsiębiorca, czyli faktorant odsprzedaje faktorowi, czyli firmie faktoringowej nieprzeterminowane faktury odzyskując w ten sposób zamrożoną w nich gotówkę. W efekcie kontrahent spłaca należność firmie faktoringowej, jednak co dla niego najistotniejsze nie zmienia się ani jej wysokość, ani ustalony wcześniej termin płatności.

Faktoring – korzyści osiągane przez przedsiębiorcę?

Z czego wynika rosnąca popularność faktoringu? Przede wszystkim z licznych korzyści osiąganych przez przedsiębiorców korzystających z tej usługi. Zaliczyć do nich należy m.in.:

  • możliwość niemal natychmiastowego odzyskania środków zamrożonych w fakturach wystawionych kontrahentom;
  • dostępność, co wynika z faktu, że faktoring to usługa, z której można korzystać również online;
  • poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa, ponieważ faktoring ogranicza ryzyko powstawania zatorów płatniczych;
  • minimum formalności, ponieważ nie ma konieczności badania zdolności kredytowej, czy zabezpieczania wierzytelności;
  • brak obciążenia bilansu firmy oraz obniżania zdolności kredytowej;
  • możliwość odliczenia kosztów faktoringu od podatku dochodowego i VAT;
  • możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel, którym mogą być zarówno bieżące wydatki, zobowiązania podatkowe, czy wynagrodzenia dla pracowników, jak i inwestycje.

Faktoring a rosnąca inflacja

Powszechnie wiadomo, że rosnąca inflacja to poważny problem dla przedsiębiorców, którzy wystawiając faktury z odroczoną płatnością tracą w skutek realnej utraty wartości pieniądza. Problem ten rozwiązuje właśnie faktoring, którego oferta jest dostępna pod linkiem: https://pragmago.pl/porada/faktoring/, ponieważ pozwala niemal natychmiastowo odblokować środki zamrożone w fakturach wystawionych kontrahentom. W związku z tym przedsiębiorca nie tylko nie traci wskutek inflacji zżerającej wartość pieniądza, ale może przeznaczyć odblokowane środki na dalsze inwestycje, co pozwala mu uzyskać przewagę nad konkurencją. Korzystając z faktoringu można również stworzyć jeszcze lepszą ofertę dla swoich klientów, ponieważ w dobie szalejącej inflacji szukają oni nie tylko najniższej ceny, ale także możliwie najdłuższego terminu płatności.

Podsumowując należy stwierdzić, że faktoring to usługa, która pomaga przedsiębiorcom ograniczać negatywne skutki inflacji. W efekcie ich funkcjonowanie jest zdecydowanie łatwiejsze, a firmy mogą dalej się rozwijać, co jest najistotniejsze w biznesie.

Redakcja blogbook.pl

Nasza redakcja składa się ze specjalistów z różnych dziedzin życia. Doradzamy w wielu kwestiach: od motoryzacji, przez aranżację wnętrz i modę, aż po codzienne życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Faktoring
klasyczny leasing samochodu

Jesteś zainteresowany reklamą?