Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak balans bieli może poprawić jakość naszych zdjęć?

23 lutego 2022 Jak balans bieli może poprawić jakość naszych zdjęć

Balans bieli, to bardzo istotna funkcja aparatu, zwykle oznaczona WB, dzięki której możemy uzyskać interesujące rezultaty na naszych fotografiach. Chociaż może on wydawać się trudnym tematem to na szczęście, w rzeczywistości jest dość łatwy do zrozumienia.

Jaką funkcję pełni balans bieli w fotografii?

Balans bieli odnosi się do procesu usuwania lub neutralizowania przebarwień na obrazach. Aby więc uzyskać wspaniałe i kreatywne efekty na swoich fotografiach, należy dokładnie zapoznać się z terminami takimi jak temperatura barwowa, czy też właściwe ustawienia balansu bieli.

Niestety każdemu amatorowi fotografii zdarza się zrobić zdjęcie zawierające wiele przekłamanych, czy też zbyt niebieskich kolorów. Po prostu większość źródeł światła wytwarza kolorową poświatę. I chociaż nasze oczy są całkiem dobre w korygowaniu tego w czasie rzeczywistym, to aparat rejestruje obiekt tak, jak wygląda on naprawdę. Czasami nasze zdjęcia wychodzą dosyć neutralnie, ale kiedy indziej są niezwykle niebieskie, czy też intensywnie żółte.

Właśnie dlatego, zarówno w przypadku niebieskiego, jak i żółtego balansu bieli musimy stworzyć neutralny obraz. Jeśli nasze ujęcie cechuje się bardzo zimnym, niebieskawym odcieniem, to z całą pewnością, do jego zrównoważenia będziemy potrzebowali dodać nieco ciepłego koloru. Warto także zwrócić uwagę, że podczas procesu równoważenia bieli, technicznie dostosowujemy kolory w dwóch widmach. Jest to widmo niebiesko-żółte, znane również, jako temperatura barwowa, oraz widmo zielono-purpurowe, oznaczane także, jako odcień koloru. Ogólnie rzecz biorąc, naturalne światło wymaga jedynie korekcji w zakresie niebiesko-żółtego spektrum, ale niektóre rodzaje sztucznego oświetlenia, mogą dawać zauważalne zabarwienie, które również należy skorygować.

Balansowanie bieli w fotografii polega na korekcji temperatury barwowej. Zazwyczaj korygujemy efekt, spowodowany temperaturą w widmie niebiesko-żółtego światła.

Profesjonalni fotografowie zazwyczaj odnoszą się do różnych temperatur barwowych za pomocą skali Kelvina. Cieplejsze temperatury takie jak te wytwarzane przez płomień świecy, lub zachodzące słońce mają niską wartość Kelvina, np. 3000 K. Neutralne temperatury barwowe, czyli takie jak światło słoneczne w południe, mają średnią wartość około 5000 K. Natomiast chłodniejsze barwy temperatury, wytwarzane przez chmury lub cienie mają zwykle wysoką wartość Kelvina wynoszącą 6000 K i więcej jednostek.

Jeśli więc zamierzamy fotografować piękny, czerwony zachód słońca, który będzie wyglądał jak najbardziej realistycznie, to musimy zneutralizować wszelkie przebarwienia na naszym zdjęciu. W przeciwnym razie przedstawiony obraz nie będzie oddawał w odpowiednim stopniu tego, czego doświadczyliśmy.

Z kolei, jeżeli chcielibyśmy zrobić zdjęcia produktów, lub nieruchomości, których celem jest przedstawienie obiektu jak najbardziej realistycznego, to także niewłaściwe odwzorowanie kolorów, również może stanowić problem. Właśnie dlatego odpowiednie ustawienie WB to tak istotna sprawa w fotografii portretowej, gdzie niewłaściwe odcienie skóry, mogą tworzyć niekorzystne cienie i niezdrowe podświetlenia. Poza tym niewłaściwe odwzorowanie barw, może oddawać niekorzystny nastrój na naszych zdjęciach.

Natomiast, jeśli mamy zamiar dać upust swojej kreatywnej stronie na swoich zdjęciach, poprawić ich jakość i uatrakcyjnić swoje ujęcia, to możemy także użyć odcieni kolorów. Pomoże to nam uzyskać ciekawe efekty, ale ważne jest, aby robić to świadomie, ostrożnie i celowo. 

W fotografii istnieją dwie metody równoważenia bieli. Pierwszą z nich jest jej właściwe ustawienie w aparacie fotograficznym, przed zrobieniem zdjęcia, a druga to odpowiednie ustawienie WB w przetwarzaniu końcowym. Oczywiście w zależności od okoliczności, oba podejścia mogą działać bardzo skutecznie.

Aby móc w pełni cieszyć się wspaniałymi ujęciami to po udanej, fotograficznej sesji, warto zdecydować się na wywołanie zdjęć w sprawdzonym fotolabie. Pozwoli to nam stworzyć wyjątkową galerię sztuki na niezagospodarowanej ścianie, którą z całą pewnością docenią i będą podziwiać nasi goście.

Polecamy!

Redakcja blogbook.pl

Nasza redakcja składa się ze specjalistów z różnych dziedzin życia. Doradzamy w wielu kwestiach: od motoryzacji, przez aranżację wnętrz i modę, aż po codzienne życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

komunikacja w związku
Wynajem powierzchni magazynowej czy budowa
Odpowiednia znajomość instalacji ma kluczowe znaczenie

Jesteś zainteresowany reklamą?