Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak przygotować ogród na wiosnę?

20 lutego 2023 ogród na wiosnę

Kiedy stopnieje ostatni śnieg, a słoneczne i ciepłe dni staną się coraz częstsze – czas najwyższy zadbać o swój ogród. Wiosną czeka Cię wiele pracy, od której będzie zależała późniejsza kondycja Twoich roślin i ich efektowny wygląd. Od czego zacząć? Jakich etapów prac nie możesz pominąć wczesną wiosną? Wszystkie najważniejsze wskazówki znajdziesz poniżej. Wykorzystaj je, aby na przełomie wiosny i lata cieszyć się wypoczynkiem w pięknym i bujnie rozkwitającym ogrodzie.

Porządki w ogrodzie po zimie

Zimą wszystkie rośliny w ogrodzie śpią i odpoczywają przed ogromnym wysiłkiem, który będą musiały podjąć na wiosnę. Kiedy w ogrodzie zalega śnieg, nie ma w nim wiele pracy. Jednak już po roztopach szybko zauważysz, że zima wcale nie była dla Twojego ogrodu tak łagodna.

Pod warstwą śniegu mogą zalegać nawiane liście pozostawione jeszcze jesienią, złamane gałęzie, śmieci wywiane z pobliskiego śmietnika. Czeka Cię wiele prac porządkowych. Koniecznie wyposaż się w porządne grabie i pojemnik na odpady – najlepiej na kółkach. Sprzęty pozostawione na zimę na zewnątrz również mogą być w kiepskiej kondycji. Sprawdź, czy korozja nie zaatakowała Twojej stalowej taczki, a promienie słoneczne nie osłabiły plastikowych pojemników i akcesoriów. Tych wszystkich przedmiotów z pewnością będziesz potrzebował w późniejszym czasie.

Jeśli masz w swoim ogrodzie oczko wodne, już wiosną możesz sprawdzić szczelność dna i wyczyścić wodę, w której przez zimę zalegały nawiane szczątki roślin. W pierwszym etapie prac porządkowych napraw także ozdobne płotki, palisady czy niskie ogrodzenia. Możesz je także pomalować i zabezpieczyć ponownie przed wilgocią.

Początek marca – pierwsze nawożenie

Podczas sprzątania koniecznie zwróć uwagę na swoje rośliny. Sprawdź ich kondycję i to czy nie przemarzły podczas minusowej temperatury. Po wyglądzie liści i gałęzi możesz od razu rozpoznać ewentualne choroby grzybowe czy niedobory składników mineralnych.

Wczesną wiosną najlepiej na początku marca przeprowadź pierwsze nawożenie. Zadbaj o glebę, w której rosną już rośliny ozdobne, a także grządki przeznaczone na siew warzyw. Zimą silne opady deszczu i śniegu wypłukały składniki mineralne, których rośliny podczas intensywnego, wiosennego wzrostu bardzo potrzebują. Do nawożenia wykorzystaj nawozy naturalne do ogrodu – najlepiej kompost. Poprawi on ogólny skład gleby. Zawarte w nim składniki potrzebują nieco czasu, aby były łatwo dostępne dla roślin, dlatego pierwsze nawożenie warto wykonać jak najwcześniej.

Wraz z nadchodzącą wiosną zaplanuj dobrze swoje prace ogrodowe. Zacznij od uporządkowania ogrodu, ziemi z nawianych śmieci, martwych części roślin, a także przeglądu narzędzi i akcesoriów ogrodowych. Wczesną wiosną, nawet na początku marca, kiedy tylko stopnieje śnieg, przeprowadź pierwsze nawożenie. Wykorzystaj do tego wysokiej jakości naturalne nawozy do ogrodu np. kompost. Dzięki temu zapewnisz swoim roślinom odpowiednią ilość składników mineralnych podczas intensywnego, wiosennego wzrostu i poprawisz skład gleby przeznaczonej na warzywne grządki.

Redakcja blogbook.pl

Nasza redakcja składa się ze specjalistów z różnych dziedzin życia. Doradzamy w wielu kwestiach: od motoryzacji, przez aranżację wnętrz i modę, aż po codzienne życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

komunikacja w związku
Wynajem powierzchni magazynowej czy budowa
Odpowiednia znajomość instalacji ma kluczowe znaczenie

Jesteś zainteresowany reklamą?