Strona główna
Moda
Tutaj jesteś

Kamizelki odblaskowe – kiedy należy je nosić?

1 marca 2024 Kamizelki odblaskowe


Charakterystyczne kamizelki odblaskowe na stałe wpisały się w polski krajobraz i coraz częściej są kojarzone nie tylko z robotami drogowymi, lecz także poruszaniem się po drogach czy jazdą na rowerze. Kamizelka ostrzegawcza ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo noszącej ją osoby – pracownika czy osoby postronnej. Takie ubrania ostrzegawcze występują w wielu wariantach. Który z nich sprawdzi się najlepiej? Czy wszyscy pracownicy muszą nosić kamizelki odblaskowe i co na ten temat mówią przepisy BHP? Sprawdź, gdzie są niezbędne dodatkowe kamizelki ostrzegawcze.

Kamizelka odblaskowa – dlaczego trzeba ją nosić?

Kamizelka odblaskowa to odzież ochronna ze specjalnymi taśmami odblaskowymi oraz w kolorze fluorescencyjnym, której zadaniem jest zapewnienie noszącej osobie lepszej widoczności po zmroku oraz w ciągu dnia. Najczęściej są to żółte lub pomarańczowe kamizelki wykonane z cienkiej i przewiewnej tkaniny poliestrowej, zapewniającej przewiewność. Po złożeniu kamizelka nie zajmuje dużo miejsca, a dzięki uniwersalnym wymiarom może być noszona także na grubszej odzieży zimowej. Krój kamizelek zaprojektowano w taki sposób, by nie krępowały ruchów ani nie utrudniały pracy. Zgodnie z normą EN 471 odzież odblaskowa powinna mieć dwa fluorescencyjne pasy, a ich szerokość i rozmieszczenie są zależne od klasy widzialności.

Gdzie należy nosić kamizelki odblaskowe?

Przepisy określają, że korzystanie ze specjalnej odzieży ostrzegawczej jest obowiązkowe podczas prowadzenia prac budowlanych na obszarze kolejowym oraz w pasie drogowym, a także w transporcie wewnątrzzakładowym. Wszędzie tam, gdzie pracownik będzie mieć styczność z pojazdami, musi nosić kamizelkę ostrzegawczą. W przypadku placów budowy zastosowanie kamizelek odblaskowych wynika z wewnętrznych wytycznych firm budowlanych. Kamizelki odblaskowe są także obowiązkowym elementem wyposażenia pracowników służb zabezpieczających oraz osób zajmujących się kierowaniem ruchem drogowym. Należy zapewnić je także pracownikom parkingów i innym osobom działającym w terenie.

Co ważne, Prawo o ruchu drogowym nakłada obowiązek używania elementów odblaskowych na wszystkie osoby poruszające się po zmierzchu drogą poza obszarem zabudowanym (z wyjątkiem chodnika, drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych oraz strefy zamieszkania). Wszystko po to, by zwiększyć ich bezpieczeństwo. Nie musi to być specjalna kamizelka odblaskowa, jednak warto się zdecydować na to rozwiązanie zamiast niewielkich odblasków przyczepionych do torebki czy plecaka. Po złożeniu kamizelka spokojnie zmieści się w kieszeni kurtki, więc jeśli zdarza Ci się poruszać po terenie poza obszarem zabudowanym, miej ją zawsze przy sobie.

Warto wspomnieć, że polscy kierowcy nie muszą nosić kamizelek odblaskowych, ponieważ nie zalicza się ona do obowiązkowego wyposażenia samochodu. Kierowca wysiadający z samochodu zaparkowanego na chwilę na poboczu staje się jednak osobą poruszającą się drogą i powinien być wyposażony w odblaski.

Pamiętajmy także, że kamizelki odblaskowe zwiększają widoczność noszących je osób – można je wówczas zauważyć nawet z odległości kilkuset metrów. Wożenie ze sobą kamizelki nie jest żadnym utrudnieniem, a może uratować życie nam i naszym bliskim. Warto zatem zadbać o to, by mieć je zawsze pod ręką. Nie każdy zdaje sobie także sprawę z tego, że kamizelki odblaskowe są wymagane podczas podróżowania przez wiele krajów – na przykład Austrię, Belgię, Chorwację, Czechy, Francję, Hiszpanię, Niemcy, Słowację, Włochy i wiele innych. Ponadto w krajach Unii Europejskiej muszą to być kamizelki odblaskowe zgodne z unijnymi normami. Jeśli nie masz takiej na wyposażeniu, najwyższa pora to zmienić!

Nie tylko kamizelki odblaskowe – praktyczna odzież ostrzegawcza

Odzież ostrzegawcza noszona między innymi na budowach to nie tylko kamizelki odblaskowe, lecz także wiele innych elementów garderoby. Dobrą praktyką jest umieszczanie odblaskowych pasków na różnych częściach roboczych ubrań, by zapewnić im dodatkową widoczność. Przykładem na to, że odzież ostrzegawcza może być również praktyczna, jest koszulka odblaskowa robocza. Zdecydowanie nie da się jej nie zauważyć, ponieważ powstaje w całości z materiału w kolorze fluorescencyjnym i ma dodatkowe pasy odblaskowe. Taka koszulka robocza odblaskowa sprawdza się zwłaszcza w okresie letnim, gdy pracownicy niechętnie noszą dodatkowe warstwy ubrań. Zimą polecamy z kolei ciepłe kurtki ostrzegawcze oraz spodnie robocze z dodatkowymi taśmami odblaskowymi. Taki komplet przyda się zwłaszcza pracownikom poruszającym się często na drodze lub wykonującym obowiązki w pobliżu torów kolejowych. Nie muszą dzięki temu pamiętać o zakładaniu specjalnych kamizelek, a jednocześnie mogą korzystać z właściwości termicznych odzieży ochronnej.

Gdzie zakupić nie tylko kamizelki, lecz także odzież i akcesoria wyposażone w odblaski? Optimum BHP to sklep internetowy oferujący odzież roboczą i ochronną – w tym również wyposażoną w specjalne odblaski zwiększające widoczność. Wszystkie modele są dostępne w różnych rozmiarach oraz w wielu wariantach.

Artykuł sponsorowany

Redakcja blogbook.pl

Nasza redakcja składa się ze specjalistów z różnych dziedzin życia. Doradzamy w wielu kwestiach: od motoryzacji, przez aranżację wnętrz i modę, aż po codzienne życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kamizelki odblaskowe
jeansy damskie
buty robocze Safety Jogger

Jesteś zainteresowany reklamą?