Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Ile kosztuje kremacja zwłok w Polsce?

7 października 2022 urna


Choć kremacja w Polsce nie jest tak popularna jak tradycyjny pochówek, to coraz częściej jest przez nas wybierana. Polega na spalaniu ciała zmarłego w wysokiej temperaturze, do czasu, aż zamieni się w popiół. Następnie wkładane jest ono do specjalnej foli, opisywane, umieszczane w urnie i chowane na cmentarzu lub kolumbarium. Wiele osób decyduje się na te sposób pochówku ze względu na mniejsze koszty. Jednak to czy faktycznie pogrzeb z kremacją będzie tańszy, zależy od wielu czynników. Ile kosztuje kremacja? Za co jeszcze trzeba zapłacić w związku z pochówkiem zmarłego i ile wynosi zasiłek pogrzebowy?

Ile kosztuje kremacja zmarłego?

Na pytanie „Ile kosztuje kremacja zmarłego?” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Chcąc ją poznać, musimy wiedzieć jakie czynniki wpływają na cenę tej usługi. Po pierwsze na koszt kremacji ma wpływ renoma krematorium. Jeśli zbiera ona same dobre opinie, najczęściej podnosi ceny swoich usług. Po drugie, istotna jest tu jej lokalizacja, bowiem w zależności od rejonu Polski cena kremacji jest różna. Często, trumna do kremacji jest już uwzględniona w cenę usługi, jednak jeśli chcemy, aby była ona zrobiona z lepszego materiału, np. drewna, zamiast wikliny, czy prasowanej tektury to trzeba za dopłacić. Za podstawową usługę kremacji zapłacimy w Polsce średnio od 700 do 1000 złotych, nie wliczając w to żadnych dodatkowych świadczeń.

Co składa się na koszty pogrzebu z kremacją?

Koszty pogrzebu z kremacją to nie tylko opłata za samą usługę skremowania zmarłego. Trzeba też pamiętać o cenie za urnę na prochy, miejsce na cmentarzu lub w kolumbarium, transport, kapłana lub mistrza ceremonii, obsługę uroczystości pogrzebowej, nagłośnienie, druk klepsydr, kwiaty oraz ewentualnie organizację stypy i nowy grób. Pogrzeb, jednak to ciężki dla najbliższych zmarłego czas, dlatego warto zdecydować się na zakład pogrzebowy, taki jak edenpogrzeby.pl/kremacje, który często w swojej ofercie ma nie tylko podstawowe usługi związane z pochówkiem, ale także kremacje, co zmniejsza koszty transportu.

Ile kosztuje urna na prochy?

Jest wiele rodzaju urn pogrzebowych, dlatego ich ceny tak się od siebie różnią. Ile kosztuje urna na prochy? Ceny zależą od ich wielkości, rodzaju materiału, estetyki wykonania oraz ozdób i uchwytów. Najtańszą możemy znaleźć nawet za 150 złotych. Uważane za jedne z najdroższych są urny ceramiczne, które wykonane są z wypalanej gliny. Ich ceny zaczynają się od 500 złotych. Jeśli jednak chcemy, aby nasz bliski był pochowany w wyjątkowej urnie, zapłacimy znacznie więcej. 

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy?

Osoby ubezpieczone w ZUS mogą liczyć na zasiłek pogrzebowy na pokrycie kosztów związanych z pochówkiem zmarłego. Mogą o niego ubiegać się najbliżsi nieboszczyka lub obcy, którzy płacą za pogrzeb. Ile wynosi zasiłek pogrzebowy? Obecnie najbliższa rodzina otrzymuje maksymalnie 4 tysiące złotych. Przy tak rosnącej inflacji praktycznie niemożliwe jest, aby te pieniądze wystarczyły na organizację godnego pogrzebu. Pomimo tego warto ubiegać się o zasiłek, aby zwróciła się nam, chociaż ich część. Należy jednak pamiętać, aby złożyć wniosek o jego przyznanie nie później niż 12 miesięcy od dnia śmierci zmarłego. W innym wypadku zasiłek nie zostanie nam przyznany.

Redakcja blogbook.pl

Nasza redakcja składa się ze specjalistów z różnych dziedzin życia. Doradzamy w wielu kwestiach: od motoryzacji, przez aranżację wnętrz i modę, aż po codzienne życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

komunikacja w związku
Wynajem powierzchni magazynowej czy budowa
Odpowiednia znajomość instalacji ma kluczowe znaczenie

Jesteś zainteresowany reklamą?