Firany i zasłony to ważny element aranżacji każdego wnętrza. Odpowiednio zawieszone poprawiają wygląd pomieszczenia. Pozwolą ograniczyć lub zwiększyć ilość promieniowania słonecznego i światła dziennego, które dociera do środka, i zapewnią prywatność, gdy jest ona potrzebna.
Planując zawieszenie firanek, warto pamiętać o ich funkcjonalności. Powinny one umożliwiać swobodny dostęp do okien. Jak uzyskać taki efekt? Jednym z lepszych rozwiązań wydaje się montaż karnisza szynowego. Sprawdźmy, w jakich pomieszczeniach karnisze szynowe sprawdzą się najlepiej i jak je zamontować, aby w pełni korzystać z ich potencjału.
Co to jest karnisz szynowy?
Karniszy szynowy określany też jako szyna karniszowa to prosty profil wykonany z PCV lub aluminium. Może być wyposażony w jeden lub więcej torów, w których można zamontować akcesoria pozwalające na powieszenie zasłon i firan. Zasłony na zawieszkach można łatwo przesuwać wzdłuż toru. Szyny firanowe są lekkie, trwałe i proste w montażu. Można stosować je na sufitach podwieszanych i betonowych.
Zalety karniszy szynowych
Zalety profili karniszowych, które potocznie określa się jako szyny sufitowe, to przede wszystkim:
-
niewielka wysokość – szyna sufitowa ma zaledwie kilkanaście milimetrów wysokości. Powoduje to, że jest praktycznie niewidoczna – wystarczy montaż przesłony karniszowej, aby ukryć zarówno szynę sufitową, jak i łączniki;
-
różne rozmiary – szyny różnią się liczbą torów, ponadto dostępne są pojedyncze, podwójne i potrójne tory na zasłony i firany. Można też wybierać pomiędzy różnymi wariantami szerokości – o rozpiętości od 150 cm do 500 cm;
-
prosty montaż – szyny aluminiowe i PCV można zamontować praktycznie na każdym równym suficie. Sprawdzą się na sufitach betonowych, podwieszanych oraz na płaskich sufitach drewnianych. Wystarczy przykręcić profil w wyznaczonych miejscach, aby można było zawiesić zasłony.
W jakich pomieszczeniach montuje się szyny karniszowe?
Prosty montaż i wygoda obsługi to zaleta szyn karniszowych. Przesuwanie, wieszanie i zdejmowanie zasłon dzięki równym torom i dopasowanym akcesoriom takim jak agrafki i żabki to gwarancja komfortu użytkowników. Sprawia to, że popularność profili firanowych stale rośnie. Dziś szyny na firanki stosuje się już m.in.:
-
w pomieszczeniach mieszkalnych – karnisze szynowe sprawdzają się w salonach, sypialniach, pokojach dzieci, gabinetach, kuchniach i wszystkich pozostałych miejscach, w których jest możliwość ich montażu;
-
w biurach i hotelach – karniszowe szyny PCV, tak jak i szyny aluminiowe, to doskonałe rozwiązanie do montażu w pokojach hotelowych. Odpowiednio dobrane akcesoria pozwalają zasłonić okna ciężkimi, grubymi zasłonami, które gwarantują pełną dyskrecję i ochronę przed nadmiarem promieniowania słonecznego w lecie.
Jakie są rodzaje szyn karniszowych?
Szyny na zasłony są produkowane z mocnego aluminium oraz lekkiego i trwałego tworzywa. Zarówno szyny aluminiowe, jak i szyny PCV są oferowane w neutralnym białym kolorze, który idealnie pasuje do większości wnętrz. Szyny plastikowe są dostępne także w kolorze czarnym. Czym, poza materiałem, z którego zostały wykonane, różnią się szyny PCV od szyn aluminiowych?
-
Szyny PCV – są dostępne w wariantach o szerokości od 150 cm do 500 cm. Dzięki takiej rozpiętości doskonale nadają się do montażu w pomieszczeniach z dużymi szerokimi oknami i witrynami. Można je łatwo docinać i łączyć. Dodatkową ich zaletą jest to, że można wybierać pomiędzy modelami wyposażonymi w jeden, dwa lub trzy tory na zasłony.
-
Szyny aluminiowe – są dostępne tylko w kolorze białym w wersji z jednym lub dwoma torami na zasłony. Aluminiowe profile sufitowe łatwo można ze sobą łączyć i są dostępne w czterech wariantach szerokości od 150 cm do 300 cm.
Podsumowując, szyny PCV oraz aluminiowe to jedno z lepszych rozwiązań, jakie można zastosować do powieszenia zasłon. Dzięki możliwości docinania i łączenia z łatwością dopasowuje się długość karnisza do całej długości ściany, co pozwala odsłaniać i zasłaniać okna i witryny w pełnym zakresie. Prosty montaż i wysoka nośność oraz możliwość montażu na dowolnym rodzaju podłoża, także jako elementu sufitów podwieszanych, to zalety, dzięki którym profile karniszowe znajdują zastosowanie w domach, hotelach, biurach i firmach.
Artykuł sponsorowany