Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Gdy konieczny jest remont dachu

17 grudnia 2019

Dach jest najwyższą i najważniejszą częścią budynku. Gdyż zabezpiecza, osłania i chroni budynek przed złym wpływem warunków atmosferycznych. Dach chroni pomieszczenia i chroni człowieka. Dlatego niejednokrotnie słyszymy powiedzenie „ważne, aby mieć dach nad głową”.

Rodzaje dachów

Istnieją różne rodzaje dachów. Rodzaj dachu uzależniony jest od stylu architektonicznego budynku, od gustu właścicieli, a także od panującego klimatu. W naszym kraju najczęściej występuje dach dwuspadowy, dach czterospadowy i dach jednospadowy. Lecz coraz częściej pojawiają się również dachy kopulaste, dachy hełmowe, dachy stożkowe, dachy naczółkowe, dachy półszczytowe, dachy wieżowe i wiele jeszcze innych rodzajów dachu.

Stawianie dachu w nowym budynku, czy remont dachu lub całkowita jego wymiana w starym budynku, to zawsze kosztowna rzecz. Gdyż każdy dach składa się z dwóch elementów, jak z konstrukcji nośnej i pokrycia. W przypadku remontu dachu czasem nie wystarczy tylko zmienić pokrycie. Lecz najczęściej trzeba również poprawić lub nawet postawić nową konstrukcję nośną. I potem dokonać pokrycia. Z pośród materiałów na pokrycie dachu można wybierać do woli, bo w sprzedaży są różne pokrycia.

Pokrycie – co to jest i kiedy trzeba je wymienić?

Pokryciem nazywamy zewnętrzną część dachu bezpośrednio zabezpieczającą dach przed opadami. Za pokrycie może służyć gont. Pokrycie takie składa się z niewielkich elementów drewnianych. Albo łupek będący pokryciem z płytek kamiennych przytwierdzanych do desek. Jest to dość ciężki rodzaj przykrycia. Oczywiście niektórzy ludzie hołdujący dawnemu stylowi lub kierujący się ekologią wykonują dach ze słomy lub trzciny. Taki dach nosi nazwę strzechy.

Lecz najczęściej dachy wykonywane są z dachówek, które posiadają różne kształty i kolory. Dachówki mogą być ceramiczne lub cementowe. Innym popularnym materiałem jest blacha. Może to być blacha miedziana lub blacha stalowa ocynkowana. Pokrywanie blachą odbywa się szybko, gdyż układa się na deskach arkusze blachy i zagina na łączeniach. Pokrycie budynku może stanowić również papa. Układa się ją szybko i na dodatek papa nie jest droga. Lecz stanowi ona tylko tymczasowe rozwiązanie, bo jej trwałość nie jest duża.

Dobrze, że w niepamięć odchodzi jeszcze jedno pokrycie dachów, które dawniej było bardzo popularne. A mianowicie eternit. Było to pokrycie bardzo szkodliwe dla zdrowia człowieka ze względu na zawartość azbestu, który jest rakotwórczy. Każdy dach, aby był stabilny i spełniał swoje funkcje ochronne musi posiadać wieźbę dachową, połać dachową, okap, podbitkę, komin, właz, ławę kominiarską, instalację odgromową, rynny. I jeszcze kilka innych elementów.

Redakcja blogbook.pl

Nasza redakcja składa się ze specjalistów z różnych dziedzin życia. Doradzamy w wielu kwestiach: od motoryzacji, przez aranżację wnętrz i modę, aż po codzienne życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Faktoring
klasyczny leasing samochodu

Jesteś zainteresowany reklamą?