W pełnym zakresie armatury pneumatycznej zawiera się bardzo dużo elementów. Każda z tych części ma swoją określoną funkcję, do której jest przystosowana w każdy możliwy sposób, dzięki czemu (przynajmniej z założenia) sprawuje się sprawnie i bez zarzutów, dobrze funkcjonując przez długi czas. Wysokie standardy techniczne w branży ugruntowały konkretne wymagania, jakie stawia się wobec takiego sprzętu, dlatego każdy profesjonalny producent stara się zapewnić swoim klientom wyposażenie o satysfakcjonującej jakości. Wspomniana armatura pneumatyczna to głównie elementy takie jak różnego rodzaju złączki, króćce, tłumiki, listwy oraz podobne części – za najbardziej kluczowe można uznać jednak zawory, a mianowicie zawory dławiąco zwrotne, stanowiące najważniejszy element niejednej instalacji.
Do czego służą zawory dławiąco zwrotne?
Rola zaworów dławiąco zwrotnych, jak ich sama nazwa sugeruje, polega na ukierunkowaniu medium zgodnie z jego przeznaczeniem. Pozwalają one na swobodny przepływ w jednym kierunku, natomiast w przeciwnym działają dławiąco. Ta prosta, jednak wysoce przydatna funkcja sprawia, że elementy te znajdują bardzo szerokie zastosowanie w branży, zarówno w domowych, jak i profesjonalnych instalacjach. Wniosek jest taki, że zawory dławiąco zwrotne są w swojej roli po prostu niezastąpione, dlatego tak istotne jest, aby zawsze decydować się na produkt z górnej półki – bardzo dobry przykład stanowią te dostępne na https://www.martechpneumatyka.pl/armatura-pneumatyczna/zawory-dlawiaco-zwrotne. Kryterium zaworu o wysokiej jakości powinna być przede wszystkim jego konstrukcja oraz materiał. Za standard uznaje się tu stal nierdzewną, powszechnie wykorzystywane jest również aluminium, przede wszystkim z uwagi na swoją lekkość oraz niskie koszty produkcji.
Gdzie wykorzystuje się zawory dławiąco zwrotne?
Branży, dla których istnienie zaworów dławiąco zwrotnych ma kluczowe znaczenie, jest naprawdę wiele. Najczęściej stosuje się je w układach sprężonego powietrza, jednak ich funkcjonalność wykracza poza ten wąski zakres. Zawory dławiąco zwrotne są niezbędne, aby skutecznie regulować prędkość wysuwu tłoczyska siłownika, dlatego najczęściej instaluje się je właśnie przy siłownikach pneumatycznych. Warto wspomnieć o tym, że montaż takiego zaworu jest stosunkowo prostą czynnością i z pewnością poradzi sobie z nią każdy fachowiec wyposażony w odpowiednie narzędzia. Ich miejsce jest najczęściej bezpośrednio na korpusie siłownika, jednak można wykorzystać je również na przewodach ze sprężonym powietrzem – wszystko zależy od specyfiki danej instalacji, dlatego konkretne środki powinno się dobierać indywidualnie.