Jeśli fotografia jest naszą autentyczną pasją i w szczególności lubimy robić zdjęcia dzikim ptakom, to musimy wcześniej zapoznać się z odpowiednimi trybami fotografowania, ustawieniami ekspozycji, czy też autofokusa. Oprócz tego warto oddać się praktyce, aby przetestować metody, które zapewnią nam niezwykłe rezultaty.
Na co warto zwrócić uwagę, fotografując dzikie ptaki?
Zapewne każdy amator fotografii, który zamierza fotografować ptaki i uzyskać satysfakcjonujące efekty na swoich obrazach, posiada pewne wątpliwości, jeśli chodzi o odpowiednie ustawienia aparatu. Dobrze oświetlone, ostre i zachwycające ujęcia ptaków to cel wielu fotografów. Żeby go osiągnąć i robić zdjęcia wysokiej jakości, bardzo istotną sprawą jest wykonywanie ich w formacie RAW. Plik RAW zawiera wszystkie dane, które przechwytuje czujnik aparatu. Więc kiedy fotografujemy właśnie w tym formacie, to wykorzystujemy całą pojemność matrycy. Z drugiej strony format JPEG kompresuje dane, aby zmniejszyć rozmiar pliku, czyli wyrzuca część danych.
Fotografowanie w formacie RAW, w przeciwieństwie do JPEG oferuje wiele praktycznych korzyści:
- Możemy wybrać ustawienia balansu bieli na etapie przetwarzania końcowego
- Mamy maksymalną elastyczność podczas edycji pod kątem kontrastu i koloru
- Format ten pozwala także odzyskać szczegóły w cieniu i podświetlone obszary obrazów
Jeśli więc poważnie myślimy o tego rodzaju fotografii i zamierzamy robić to jak najlepiej, to musimy przejść na format RAW już teraz. Jeśli nie jesteśmy od razu gotowi, aby przetwarzać obrazy RAW, to na początku możemy, pracować w trybie RAW+JPEG, który zapewni wysokiej jakości obrazy RAW, a także pliki JPEG, które można udostępniać.
Z kolei, jeżeli chcemy uzyskać najlepsze kolory na swoich zdjęciach, to powinniśmy zdecydować się na użycie automatycznego ustawienia balansu bieli.
W niektórych warunkach oświetleniowych nasze zdjęcia mogą wyglądać nienaturalnie i będą na nich widoczne intensywnie niebieskie, lub żółte odcienie. Właśnie dlatego odpowiedni balans bieli w aparacie, może przeciwdziałać tym niepożądanym kolorom i tym samym pozwoli nam uzyskać dokładne, neutralne zdjęcie. Z balansem bieli jednak wiąże się pewien problem, a mianowicie, należy go regulować za każdym razem, gdy zmieni się światło. Niestety trudno to zrobić, zwłaszcza podczas fotografowania ptaków w ruchu. Na szczęście większość aparatów cyfrowych oferuje zgrabne rozwiązanie, tzn. automatyczny balans bieli, znany również jako AWB. Dostosowuje się on automatycznie do zmian światła. W nowszych aparatach ustawienie AWB wykonują niesamowitą pracę, która umożliwia uzyskanie właściwych kolorów. Jeśli fotografujemy w formacie RAW, a ustawienie automatycznego balansu bieli nie zapewnia satysfakcjonujących nas rezultatów, to możemy całkowicie go zresetować w przetwarzaniu końcowym.
Natomiast, żeby osiągnąć najlepszą ekspozycję, powinniśmy użyć priorytetu przysłony lub priorytetu migawki. Obydwa ustawienia są proste w użyciu, zapewniają wystarczającą kontrolę i dają niesamowite rezultaty. Początkujący fotografowie ptaków często ustawiają swoje aparaty w trybie automatycznym. Ale wówczas pojawia się pewien problem, ponieważ nie mamy kontroli nad uzyskaną ekspozycją, tzn. jasnością i szczegółami tonalnymi na obrazie, oraz nad kluczowymi zmiennymi, takimi jak przysłona i szybkość migawki.
Po udanej sesji fotograficznej zdecydowanie warto wywołać zdjęcia w sprawdzonym fotolabie np. tutaj: https://www.fotocentrum.eu/, aby móc stworzyć na swojej ścianie zachwycającą ekspozycję.
Polecamy!