blogbook.pl

Strona o motoryzacji, lifestylu i aranżacji

Aranżacja wnętrz Poradniki

Jak szybko i skutecznie sprzątać mieszkanie?

Utrzymanie czystego, posprzątanego mieszkania może być trudne. Bałagan zwykle tworzy się bardzo szybko, szczególnie w domach z małymi dziećmi. Istnieje jednak kilka sposobów, by nieco spowolnić ten proces i ułatwić sobie życie. Oto kilka z nich.

1. Zainwestuj w odpowiednie narzędzia

Sprzątanie jest o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze, kiedy mamy w domu odpowiednie narzędzia. Odkurzacz bezprzewodowy, mop parowy, myjki do okien – te wszystkie gadżety ułatwiają sprzątanie. Dzięki nim ogarniamy mieszkanie szybciej i efektywniej. Dobra myjka do okien przyspieszy proces mycia i dzięki niej unikniemy smug.

2. Less is more, czyli mniej znaczy więcej

Ta zasada idealnie pasuje do sprzątania i organizacji przestrzeni w domu. Dużo łatwiej i szybciej sprząta się pomieszczenie, jeśli nie ma w nim zbyt wiele szparagów. Duża ilość dekoracji, ramek, kwiatów czy ramek stojąca na komodzie czy parapecie, utrudni nam sprzątanie. Ścieranie kurzy w tej sytuacji zajmie dużo więcej czasu. Dlatego warto nieco ograniczyć liczbę dodatków w pokojach. Dobra organizacja i posegregowanie rzeczy na pewno zaowocuje i zobaczymy dużą różnicę w codziennym życiu.

3. Regularność popłaca

Nie ma sensu odkładać sprzątania w nieskończoność. Regularne sprzątanie po sobie sprawi, że będziemy mieć mniej zadań kolejnego dnia. Wieczorem warto zadbać, by przynajmniej salon i kuchnia były doprowadzone do porządku. Dzięki temu rano, po obudzeniu, będzie nam dużo łatwiej i nie będziemy mieli tony rzeczy do zrobienia już na starcie dnia. Odkładanie na później zawsze się źle kończy i bardzo często w rezultacie nie robimy tego co chcieliśmy z powodu zmęczenia i późnej godziny. Warto także nauczyć domowników tych zasad. Jeśli każdy będzie po sobie sprzątał, bałaganu będzie o wiele mniej. Dzieci bez problemu poradzą sobie z włożeniem brudnego talerza do zmywarki, a to już jeden talerz mniej do sprzątania przez rodziców. Regularne sprzątanie szybko przynosi efekty i zapobiega nerwowym sytuacjom w domu.

Nie każdy jest perfekcyjną panią domu i nie każdy musi nią być. Warto jednak utrzymywać mieszkanie w porządku. Bo dzięki temu unikniemy sytuacji, w której obowiązki tak się nawarstwią, że nie będziemy wiedzieć za co się zabrać. Regularność, organizacja i ograniczenie liczy przedmiotów przyspieszą proces sprzątania i sprawią, że bałagan nie będzie tak duży jak zwykle. Warto też zaangażować w sprzątanie całą rodzinę. Jeśli każdy będzie po sobie sprzątał obowiązków będzie mniej. Dobre przyrządy do sprzątania również pozwolą zaoszczędzić sporo czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *