Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jak szybko i skutecznie sprzątać mieszkanie?

29 listopada 2019

Utrzymanie czystego, posprzątanego mieszkania może być trudne. Bałagan zwykle tworzy się bardzo szybko, szczególnie w domach z małymi dziećmi. Istnieje jednak kilka sposobów, by nieco spowolnić ten proces i ułatwić sobie życie. Oto kilka z nich.

1. Zainwestuj w odpowiednie narzędzia

Sprzątanie jest o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze, kiedy mamy w domu odpowiednie narzędzia. Odkurzacz bezprzewodowy, mop parowy, myjki do okien – te wszystkie gadżety ułatwiają sprzątanie. Dzięki nim ogarniamy mieszkanie szybciej i efektywniej. Dobra myjka do okien przyspieszy proces mycia i dzięki niej unikniemy smug.

2. Less is more, czyli mniej znaczy więcej

Ta zasada idealnie pasuje do sprzątania i organizacji przestrzeni w domu. Dużo łatwiej i szybciej sprząta się pomieszczenie, jeśli nie ma w nim zbyt wiele szparagów. Duża ilość dekoracji, ramek, kwiatów czy ramek stojąca na komodzie czy parapecie, utrudni nam sprzątanie. Ścieranie kurzy w tej sytuacji zajmie dużo więcej czasu. Dlatego warto nieco ograniczyć liczbę dodatków w pokojach. Dobra organizacja i posegregowanie rzeczy na pewno zaowocuje i zobaczymy dużą różnicę w codziennym życiu.

3. Regularność popłaca

Nie ma sensu odkładać sprzątania w nieskończoność. Regularne sprzątanie po sobie sprawi, że będziemy mieć mniej zadań kolejnego dnia. Wieczorem warto zadbać, by przynajmniej salon i kuchnia były doprowadzone do porządku. Dzięki temu rano, po obudzeniu, będzie nam dużo łatwiej i nie będziemy mieli tony rzeczy do zrobienia już na starcie dnia. Odkładanie na później zawsze się źle kończy i bardzo często w rezultacie nie robimy tego co chcieliśmy z powodu zmęczenia i późnej godziny. Warto także nauczyć domowników tych zasad. Jeśli każdy będzie po sobie sprzątał, bałaganu będzie o wiele mniej. Dzieci bez problemu poradzą sobie z włożeniem brudnego talerza do zmywarki, a to już jeden talerz mniej do sprzątania przez rodziców. Regularne sprzątanie szybko przynosi efekty i zapobiega nerwowym sytuacjom w domu.

Nie każdy jest perfekcyjną panią domu i nie każdy musi nią być. Warto jednak utrzymywać mieszkanie w porządku. Bo dzięki temu unikniemy sytuacji, w której obowiązki tak się nawarstwią, że nie będziemy wiedzieć za co się zabrać. Regularność, organizacja i ograniczenie liczy przedmiotów przyspieszą proces sprzątania i sprawią, że bałagan nie będzie tak duży jak zwykle. Warto też zaangażować w sprzątanie całą rodzinę. Jeśli każdy będzie po sobie sprzątał obowiązków będzie mniej. Dobre przyrządy do sprzątania również pozwolą zaoszczędzić sporo czasu.

Redakcja blogbook.pl

Nasza redakcja składa się ze specjalistów z różnych dziedzin życia. Doradzamy w wielu kwestiach: od motoryzacji, przez aranżację wnętrz i modę, aż po codzienne życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Żaluzje do sypialni

Żaluzje do sypialni

12 października 2023

Ubezpieczenia na życie

Jesteś zainteresowany reklamą?