Podróżowanie własnym środkiem transportu jest bez wątpienia dużo wygodniejszą alternatywą dla środków komunikacji zbiorowej i chociaż odrobinę droższe (chociaż to zależy) i nieco mniej ekologiczne to jednak ma swoje niezaprzeczalne zalety.
Jak przygotować się do podróży?
Przede wszystkim jadąc gdzieś własnym samochodem dojeżdżamy bezpośrednio z punktu A do punktu B bez konieczności przesiadek ani szarpania się w komunikacji miejskiej z ciężkimi bagażami lub wydawania pieniędzy na taksówki z dworca do punktu docelowego.
Po wtóre podróż taka jest zwykle zdecydowania szybsza, wyłączając przemieszczanie się na większe odległości samolotem, i wygodniejsza. Owszem kierowca musi się trochę namęczyć, ale jeśli lubi dłuższą jazdę to jest to dla niego wręcz przyjemność.
A co z pasażerami?
Pasażerowie natomiast mogą w pełni komfortowo korzystać ze wszystkich zalet podróży własnym samochodem, na przykład w przypadku wystąpienia konieczności postoju na załatwienie potrzeb fizjologicznych czy rozprostowanie kości.
Czasami jednak wybór tej formy transportu może się wiązać z pewnymi nieprzyjemnościami, jakie mogą wywołać nieprzewidziane okoliczności jak roboty drogowe czy usterka pojazdu. Awaria w podróży, zwłaszcza jeżeli przytrafi się nam daleko od miejsca zamieszkania i to w nieznanym terenie może stanowić nie lada problem.
Na szczęście i z takim kłopotem można sobie stosunkowo łatwo poradzić, o ile dysponuje się odpowiednią wiedzą i narzędziami umożliwiającymi usunięcie niewielkich usterek.
Zakładając, że problem z samochodem będzie błahy, każdy przecież dba o stan techniczny swojego pojazdu i w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów natychmiast jedzie je zdiagnozować i naprawić do warsztatu, to po zapewnieniu bezpieczeństwa sobie i innym użytkownikom ruchu możemy przystąpić do dalszych działań.
W przypadku najczęstszych problemów takich jak złapanie gumy, czy przepalenie się żarówki w światłach mijania, można sobie poradzić dosłownie w mgnieniu oka, pod warunkiem, że dysponujemy zapasowym kołem lub żarówkami.
Jednak nawet przy wzorowym dbaniu o stan techniczny naszego pojazdu może się zdarzyć, że w trakcie podróży wystąpi w samochodzie usterka, która nie tylko go unieruchomi, ale również nie będzie możliwa do usunięcia w warunkach polowych.
W takich chwilach warto dysponować, wykupionym wcześniej, pakietem ubezpieczenia tzw. assistance, dzięki któremu będziemy mogli bezpłatnie wezwać pomoc drogową współpracującą z ubezpieczycielem. Minimum, na jakie możemy liczyć w tym przypadku to odholowanie auta do punktu napraw.